Parafia św. Cyryla i Metodego w Knurowie: Odpust parafialny

Dzisiaj 18 lutego 2018 roku w Kościele  pw. św. św. Cyryla i Metodego w Knurowie miał miejsce doroczny odpust parafialny.

Odpust parafialny to od najdawniejszych czasów jedno z najważniejszych świąt parafialnych. Uroczystości zawsze towarzyszy specyficzny klimat i miła atmosfera.

Uroczystość odpustowa wyznacza nam drogę do Boga na cały rok, ale równocześnie skłania nas do wyrażania wdzięczności Bogu za przeżycie minionego roku.

Głównym punktem uroczystości w Parafii była suma odpustowa odprawiana o godz. 12:30  –  ku czci świętych  patronów Cyryla i Metodego App. Słowian i Patronów Europy oraz w intencji parafian.

Było to odświętne nabożeństwo z procesją dookoła kościoła, w której uczestniczyli wszyscy parafianie zgromadzeni na Mszy św., zaproszeni księża, poczty sztandarowe. Wierni nieśli ikonę Cyryla i Metodego – świętych, dzięki którym słowiańska część Europy zawdzięcza przyjęcie chrześcijańskiej wiary oraz jej zakorzenienie się w kulturze. Byli to święci , którzy łamali wszelkie znane wówczas zasady i tworzyli nowe zręby wiary chrześcijańskiej w naszej części Europy. Przybyli z Grecji z Salonik do Czech m.in. Velehradu i zaczęli głosić słowo Boże.

Św. Cyryl studiował przede wszystkim klasyków starożytnych i teologię patrystyczną, ok. 847 r. przyjął świecenia kapłańskie i był bibliotekarzem przy kościele Hagia Sophia, a jednocześnie doradcą i sekretarzem patriarchy Ignacego. Po 5-miesięcznym pobycie w klasztorze w okolicy Bosforu uczył filozofii w akademii cesarskiej (stąd przydomek Konstantyn Filozof). Św. Metody otrzymał wykształcenie prawnicze i pracował początkowo w administracji cesarskiej jako archont jednej z prowincji zamieszkałej przez ludność słowiańską, a ok. 840 roku wstąpił do klasztoru na Olimpie w Bitynii.

Gdy zaś w 863 r. do Bizancjum przybyło poselstwo księcia morawskiego Rościsława z prośbą o misjonarzy znających język słowiański (by przeciwdziałać wpływom łacińsko-niemieckim), wyznaczono do tej misji Świętych Braci. Św. Cyryl ułożył alfabet słowiański i wspólnie przygotowali słowiański przekład Ewangelii, Dziejów apostolskich, Psałterza i niektórych tekstów liturgicznych. W 864 r. udali się na Morawy, skąd z powodu przewagi oraz intryg duchowieństwa niemieckiego (po zwycięstwie w r. 864 Ludwika Niemieckiego nad Rościsławem) przeszli w 866 r. do Panonii, gdzie książę Kocel stworzył im korzystne warunki do pracy apostolskiej. Brak kapłanów dla utworzenia miejscowej organizacji kościelnej był przyczyną ich wyjazdu wraz z uczniami do Akwilei, stolicy patriarchatu. Po drodze zatrzymali się w Wenecji i tam św. Cyryl publicznie wobec obradującego synodu wystąpił w obronie słowiańskich form liturgii.

W czasie odpustu parafialnego w okolicy Kościoła pw. św. św. Cyryla i Metodego w Knurowie tradycyjnie rozłożono stragany, na których wierni mogli zakupić odpustowe słodkości  oraz nabyć inne rzeczy np.  balony, maskotki, zabawki dla dzieci. Dlatego przez cały dzień stragany były najczęściej oblegane przez dorosłych z dziećmi.

Relacja: Agnieszka Łyko

 

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*